school and education

Υπεύθυνος Καθηγητής

Ο Υπεύθυνος καθηγητής τμήματος είναι ένας από τους καθηγητές που διδάσκουν στο συγκεκριμένο τμήμα ο οποίος γνωρίζει προσωπικά το χαρακτήρα και τις ιδιαιτερότητες του κάθε μαθητή και:

1.  Πραγματοποιεί συνάντηση με κάθε μαθητή μέσα στον πρώτο μήνα από την έναρξη των μαθημάτων ώστε να εντοπίσει όποια πιθανά προβλήματα και να τον καθοδηγήσει σε θέματα μελέτης

2.  Συνεργάζεται καθημερινά με τους καθηγητές του τμήματος, αναλύει στοιχεία των βαθμολογικών επιδόσεων των μαθητών και παρακολουθεί την πορεία κάθε μαθητή.

3.  Μεταφέρει την εικόνα της προόδου όχι μόνο του τμήματος, αλλά και κάθε μαθητή χωριστά στον Διευθυντή Σπουδών, σε προγραμματισμένη μηνιαία συνάντηση, όπου από κοινού αποφασίζονται διορθωτικές ενέργειες

4.  Αναλαμβάνει τη συστηματική ενημέρωση των γονέων και των κηδεμόνων για την πρόοδο των μαθητών πέρα από τις 2 τακτικές ενημερώσεις που πραγματοποιούνται από το σύνολο των καθηγητών μας.